Moda na domy w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny powraca do łask w wielu branżach, w tym także w dziedzinie aranżacji wnętrz. Jak zaaranżować wnętrze w stylu minimalistycznym? Dla kogo jest to dobra opcja? Zapraszamy do lektury!

Moda na minimalizm

Minimalizm to styl, którego kolebką jest Japonia. Wpływ filozofii Zen oraz nękające Kraj Kwitnącej Wiśni trzęsienia ziemi wywarły ogromny wpływ na podejście Japończyków do życia, które jest bardzo minimalistyczne, ale i praktyczne. W minimalizmie najważniejsze są porządek i spokój, pomieszczenia urządzone w ten sposób charakteryzuje ograniczenie przesadnych środków – form, mebli, zdobień i kolorów.

Jak zaaranżować wnętrze w stylu minimalistycznym?

Wnętrze w stylu minimalistycznym cechuje oszczędność kolorów i formy, ład, prostota i elegancja. W tak utrzymanym pokoju lub mieszkaniu nie ma zbędnych bibelotów, ubrań, dekoracji, ani ozdób. Na ścianach dominują jednolite jasne kolory, a sufit powinien być pomalowany na biało. Dopełnieniem tego stylu są meble wykonane z drewna, o gładkiej powierzchni i w chłodnych barwach, by zachować kontrast z kolorem ścian. Nie powinno ich być zbyt wiele w mieszkaniu, by przestrzeń wydawała się optycznie większa.

Styl minimalistyczny idzie w parze z praktycznym charakterem. Meble i regały często są modułowe, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni mieszkania. Na stołach i regałach nie ma niepotrzebnych i nieużywanych rzeczy, a przedmioty codziennego użytku są chowane w szafach. Taka przestrzeń sprzyja odpoczynkowi, ale też może stanowić nowoczesne miejsce pracy. Osoby, które pracują często w domu, bardzo sobie cenią taki wystrój, ponieważ łączy on w sobie atmosferę domowego zacisza i inspirującej przestrzeni roboczej.

Domy w stylu minimalistycznym

Domy w stylu minimalistycznym to budynki zaprojektowane na bazie prostych, zwartych brył. Są eleganckie i proste, a także energooszczędne. Zamiast elementów dekoracyjnych mogą one być wyposażone w duże przeszklenia, drzwi i okna takich budynków są proste w formie, a dach jest płaski. Tak stworzona zwarta i symetryczna bryła pozwala zminimalizować straty ciepła oraz zagospodarować dobrze przestrzeń na piętrach. Minimalistyczne domy są bardzo modne między innymi na terenie Skandynawii. Tamtejsze budynki charakteryzuje nie tylko minimalistyczny projekt, ale także ascetyczne kolory – architekci często łączą ze sobą kontrastującą biel i czerń.